Znáte ten citát o tom, jak „má člověk hledět, aby byl“? Chápeme to tak, že má v životě něco smysluplného dělat. Ideálně něco, co po něm na světě zůstane, až jednou… Suverénně nejčastější otázka lidí, které na cestě k našemu úniku do světa potkáváme, je: „Kde budete brát peníze? Jak chcete dělat svojí práci na cestách a uživit se?“.
Bylo by dobré hned na začátku říct, že opravdu nejsme multimilionáři a už vůbec ne rentiéři. Každopádně se snažíme cíleně a s rozumem investovat peníze, které jsme utržili za dům, a hospodařit tak, abychom měli z každé koupené věci pokud možno dlouhodobý užitek. To jsme ostatně dělali vždycky, jinak bychom dům ani neměli.
Krby a kamna z karavanu
Naše stávající příjmy plynou z našeho původního, i když novým potřebám přizpůsobeného podnikání. Honza je druhá generace kamnářů.

Firma v oboru úspěšně funguje od roku 1999 a za tu dobu pro ni odvedli všichni společně hromadu skvělé práce. Konec konců asi by tu dnes už nebyla, kdybychom to flákali a zůstávali za námi nešťastní zákazníci a ohořelé chalupy. Pokud řešíte zimu na nohy nebo třeba jen životní nepohodu, mrkněte na web Rodinné kamnářské manufaktury TEMR a zvažte některý z našich wellness produktů s živým ohněm.

“Táta mi pěknou rodinnou firmu předal v roce 2006. Vymýšlíme a navrhujeme (moje úloha), projektujeme a kalkulujeme (kolegové projektanti), stavíme a servisujeme (kluci kamnáři – stavitelé) krby, kachlová kamna, sporáky a pece na chleba a pizzu. Ema se nám stará o účetnictví, takže se držíme hesla “co je doma, to se počítá” :)”
Jak jde rozhodnutí "žít jinak a cestovat" dohromady s praxí?
Dost dlouho jsme hledali cestu, jak se vymanit z činností, které se staly rutinou, a zároveň zajistit, aby bylo možné vykonávat práci na cestách. Ema si to své našla rychle – po vysoké škole začala pracovat na část úvazku v účetní firmě, která funguje kompletně přes internet. Jedinou podmínkou je tak stabilní internetové připojení, což by v dnešní Evropě neměl být problém.
Kamnařit z karavanu ale asi nejde že. Nebo? Tedy stavět kamna asi ne. Honzovou prací je ale z velké většiny dát věci myšlenku, vykoumat, jak to bude nejlépe fungovat a vypadat.
Honza je ten, který musí na začátku usměrnit bujaré designové představy manželek, navrhnout konstruktivní řešení v rozporu s kreativními kutilskými úvahami jejich mužů, poradit „jak a co“ a nakonec ujistit, že ví jak na to (což tedy sakryš ví!). Pak projekt předá ke zpracování kolegům a komunikuje dál. No a nedá se tohle v jednadvacátém století náhodou dělat klidně na cestách a třeba i z celého světa? Máme to!

“Když jsem se snažil udělat představu o tom, kolik času v práci trávím jakou činností, zjistil jsem, že drtivý podíl mojí práce tvoří komunikace (mluvím teď o té produktivní práci, ne o úřadech). Ať už po mailu, přes online meet, telefon nebo osobně.”

Nová etapa přinesla nová profese...
Nebyla by to ale cesta za snem v pravém slova smyslu, kdybychom se omezili jen na jemné úpravy bez ambice na velké změny. Kromě našich stávajících kvalifikací a profesí jsme i v tomto směru učinili zásadní rozhodnutí a konkrétní kroky.
Ema se rozhodla víc věnovat tomu, co ji ve skutečnosti naplňuje – a to zcela určitě není účetnictví online. V důsledku toho vznikl tento web a vlastně celá “značka rebe-love”. Rodinný blog a naše e-booky slouží ke sdílení a pomoci lidem, kteří vědí, že žijí nenaplněný život, čas utíká a změna pořád není na dohled.
Honza viděl vždy svou sílu v komunikaci, což se obtisklo i do jeho úlohy v rodinné kamnářské firmě. Protože ho ale baví kreativní psaní, podílí se s Emou na běhu webu i Facebookového profilu “rebe-love” a k tomu se uchytil jako externí copywriter. Práce pro reklamní agentury a firemní zákazníky naplňuje jeho pracovní čas zatím cca z poloviny a pořád roste.

Práce na cestách - půjde to dlouhodobě?
Jestli jsme kromě nástrah domácího učení nachystáni i na práci na cestách ukáže až delší praxe. Zatím si to myslíme a děláme všechno, aby to klaplo. Pořád ještě zbývá možnost živit se příležitostnou prací v místě, které nám bude dočasným domovem. Důležité je mít svůj sen. Ono to pak vždycky nějak jde a ne že ne…

Honza je táta od rebe-love rodiny, která se před několika lety rozhodla skoncovat se životem plným povinností a stresu. Je původním vzděláním ekonom, ale 20 let podnikal v řemesle, kdy po svém tátovi převzal a vedl rodinnou kamnářskou manufakturu TEMR.
I on se teď v rodinném týmu podílí na předávání zkušeností psaním do BLOGu a vytvářením e-booků, které vás pomohou nasměrovat ke změně toho, co si změnit sice přejete, ale zatím nevíte jak na to.
Sny se mají plnit a pokud vás zajímá, jak na to, mohl by vás inspirovat náš příběh. Žijte taky!