rebe-love.cz

Koupili jsme karavan! Jak jsme vybírali?

Tak je to hotovo, máme vlastní dům na kolečkách. Hledali jsme poctivě a intenzivně, pročetli mraky diskusních příspěvků a prošli weby všemožných i nemožných výrobců a bazarů obytných vozů a karavanů. Volba padla na 7,5 m dlouhý a 2,5 m široký Hobby 454 KMF La Vita bionda.

Výběr karavanu pro čtyřčlennou rodinu je jednoduchý, pokud víte, co chcete. A to člověk bez zkušenosti s takovým způsobem cestování a vlastně i žití nemá. Takže našemu výběru předcházely hodiny strávené v internetových diskusích i na webech prodejců karavanů a příslušenství.

Já jsem vyrostl v rodinném domě s malou zahrádkou, „rebe-love“ mamka Ema v bytě ve druhém patře. Naši kluci poznali bydlení v krásné a prostorné půdní nástavbě domu mých rodičů a poslední čtyři roky jsme společně strávili v novostavbě rodinného domu, který právě opouštíme (jak jsme prodávali se dočtete v článku a také v našem e-booku ZDARMA). 

Karavaning je pro nás tedy zatím „pole neorané“ a budeme nejspíš pár prvních výjezdů pro zkušené cestovatele legrační čtyřka složitě parkující 2,5 m široký domek, tápající kam a jak vylévat splašky a kde se napojit na elektřinu…

--- Hobbík je doma a je ho kus - 7,5 m délka s ojí a 2,5 m šířka ---

Jak na výběr – co rozhoduje?

1.) Hygiena

Výběr vnitřní dispozice karavanu se ukázal jako klíčová věc. Alespoň zatím takto teoreticky, uvidíme časem, zda se potvrdí i praxí. Jako zásadní vnímáme zejména informaci, že ve většině karavanů výrobcem a prodejcem určených pro 4 lidi je naprosto obvyklé, že je WC přístupné přes sprchu. Pokud se tedy rozhodneme nevyužít sprchy v kempu nebo budeme spát na tzv. stellplatzu (místo pro parkování karavanů a obytných aut, které je ale obvykle zcela nebo alespoň částečně bez služeb běžných právě pro kempy), zcákáme celou vaničku a sprchovou zástěnu nebo závěs vodou.

Pro to, aby se mohl „rebe-love“ synek v noci vyčůrat a přitom si nechtěně nezabruslil, je nutné vytřít nejen vaničku sprchy, ale také utřít do sucha celý záchod, který je při téhle dispozici obvykle úplně nekrytý. Existují i možnosti, kdy je WC alespoň kryté zástěnou, ale pokud je přístup přes vaničku sprchy, pořád jde o věc nutnou neustále udržovat v suchu.

Náš „Hobbík“ má koupelnu skvěle vyřešenou. Je koncipována tak, že bylo možné sprchu oddělit od WC a umyvadla, jako je to běžné v normálním bytě. Po vstupu do koupelny je vlevo sprcha, proti WC a vpravo umyvadlo a úložné prostory. Takže máme první bod!

Hobby-03
--- Koupelna v Hobbíkovi má posuvnou zástěnou oddělenou sprchu ---

2.) Oddělené postele pro děti

Máme normální děti, takže se někdy milují a někdy nesnáší. Oba měli dodnes své pokoje s vlastní postelí, zázemím a soukromím. Tohle bude holt změna. Ale spaní jsme jim chtěli dopřát každopádně oddělené, aby si každý mohl přes den rozložit své proprietky (knížky, hračky apod.) na své a nemuseli jsme řešit zásadní otázky jako čí je která kostička lega a že panáčkovi, který má šavli někdo vyměnil žlutou hlavu za zelenou od zombíka…

Patrové postele si můžeme dovolit, protože kluci jsou už velcí. Každá postel má svoje okno pro prosvětlení a větrání. Horní postel má navíc i orientační noční světlo (i když Ondy asi ve dvanácti letech nebude úplně nadšený z medvídka…).

3.) Prosvětlené sezení

Sezení se stolem je řešeno do tvaru „U“, což se nám taky líbí. Vyzkoušeli jsme a pohodlně se vejdeme všichni k jednomu stolu, takže ranní anglická snídaně bude super. Díky třem oknům je světla dost a klasická teleskopická noha stolu dokonce umožňuje přestavět sezení na další lůžko. Tzn. i na cestách je prostor pro prima manželskou hádku a odloučení od lože… No nekupte to 😉

--- Prostorné sezení do "U" pro celou rodinu ---

4.) Pevná postel rodičů

Byli jsme vážně překvapení, jak prostorná a pohodlná postel se dá do karavanu nacpat. Jasně, vnější šířka 250 cm bude v úzkých uličkách nebo mezi svodidly a kamionem na italské dálnici oříšek, ale vzhledem k tomu, že hodláme na jednom místě trávit vždycky několik dní, možná týdnů, a tedy nepřejíždět každý den jinam, tak jsme do tohoto „omezení“ šli.

Právě díky větší šířce bylo možné mít tu skvělou vnitřní dispozici. Postel je opravdu široká a dokonce mají oba nocležníci svůj noční stolek, resp. úložný prostor na drobnosti. V lecjakém hotelu jsme spali na užších a méně pohodlných postelích…

5.) Oddělení zástěnou

Jako prima nám připadá i možnost oddělit obě „ložnice“, tedy prostory s postelemi posuvnou zástěnou. Když půjdou děti spát a mamka s taťkou nemají ještě dopitý bílý Pinot Grigio nebo rudé Montepulciano, není problém jim dopřát víc klidu. V „jídelně“ u stolu se může klidně číst knížka pod lampičkou a v „ložnici“ bude díky zástěně dostatečně zatemněno.

6.) Dětské postele dál od vchodu

Líbily se nám i jiné vnitřní dispozice u několika karavanů, ale než jsme si našli svého „Hobbíka“, vždycky se našlo něco, co nám chybělo nebo přebývalo. Jedna z takových věcí bylo umístění dětských postelí u vchodu do karavanu. Jednak z důvodu zajištění klidu pro děti při spaní a druhak i z hlediska bezpečnosti. Nechci předjímat možné scénáře jak z televize, ale budeme prostě klidněji spát, když budeme u vchodu do karavanu v noci my a ne naše „rebe-love“ poklady.

--- Královská postel skýtá příjemné pohodlí ---

7.) Doplňky

Výbava našeho „Hobbíka“ je standardní, předchozím majitelem je přidaná jen trakční baterie s nabíječkou, takže jsme zase o kousek méně závislí, a venkovní markýza Thule. Ještě před koupí tedy začalo dlouhosáhlé zjišťování, jak to celé vlastně funguje na cestách, v kempech i mimo ně.

Dospěl jsem k tomu, že potřebujeme (chceme) doplnit:

  • bojler nejen na elektřinu (je součástí), ale kombinovaný i na plyn
  • velkou nádrž na vodu (teď je odhadem 40 l, rádi bychom 70 l)
  • solární panel a měnič napětí
  • plynovou troubu („rebe-love“ žena je celiak a musíme si tak péct bez lepku i na cestách)
  • mover, tedy elektrický pojezd pro manipulaci s odpojeným karavanem
  • dvě plynové lahve, ještě ale pořád nevím, jestli plnící nebo výměnné
  • možná TV + satelitní příjem, ale nejdřív uvidíme, jestli nám bude v blízkých i dalekých krajích vůbec chybět tragické české zpravodajství…možná spíš nějaká ta sportovní událost
  • možná klimatizaci, kterou jsme od původního majitele odkoupili z karavanu demontovanou a zvážíme ji

Po doinstalování potřebného už zbývá jen všechno zprovoznit, naplnit plynové lahve a vyrazit. Jsme šťastní, že jsme na „Hobbíka“ narazili. Skvělá byla spolupráce s původním majitelem, který nám dal všechny informace a fér i rychle jsme se dohodli.

Karavan je zaplacen, ale zatím hezky stojí u Brna, než si páníček Honza dodělá potřebný B+E řidičák

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *